Suifa: Tündemese - mesekönyv

Kiadás éve: 2023 Oldalszám: 164 - 24 egész oldalas színes képpel Borító: keményfedeles ISBN: 978-615-01-8902-4 Méret: 16,4x23,4 cm
Gyönyörű képekkel illusztrált mesekönyv, amit bárki elolvashat 12 éves kortól 100+ éves korig

Rövid tartalom

A történet Csarija, a kis lélekgyógyító tündér földi kalandjait meséli el. Rózsaillatot eszik, gyakran filozofál a barátjával, az egyik napsugárral, és szüntelenül másolja az embereket, mert rajong értük. Diólevélen tanul síelni, versenyt robbantgat a tűzijátékkal, fényalagút játékot játszik az illatmanókkal, megtanul szavakat, amiket annak ellenére imád használni, hogy fogalma sincs arról, mit jelentenek, sőt tüntet is, pont úgy, ahogy azt az emberektől látta. Gyűjti a kérdéseit, a hálát, közben lélekredőket tisztít meg, álomban és emberi testekben kutakodik, visszaforgatja az időt, hogy emlékeket idézzen fel, vágyat teljesít, győzködi az önbizalmat, de arra is van példa, hogy elbeszélget valakivel. Mindig ott segít, ahol a legnagyobb szükség van rá.

Részletek a könyvből

Furcsa barátság fűzte a vízhez. Csodálta, ahogy a vízcseppek elterülnek, és csillogó, fényes réteggel vonják be azt, amire ráborulnak. Szomorúság töltötte el, ha piszkosan kavargott, bár a víz ezt láthatóan cseppet sem bánta. Válogatás nélkül fogadott be mindent, nem zavarta, ha elveszíti ragyogó tisztaságát. Bizonyára elfogadta a sorsát – tűnődött el Csarija. – Bár kétlem, hogy jól érzi magát benne.

Mint általában, most is azon morfondírozott a tó partján, mi adja ennek a széjjelfolyó, lágy valaminek azt az irdatlan erőt, amivel életek ura is lehet. Tenyeréből lassú cseppek tértek vissza ölelő társaik közé, saját képét tükrözték volna, ha a tünde látható lenne, de most csak áttetszően igyekeztek a csillámló mélység felé. Nem tűr ellenállást, ezt már tudta róla. Ideig-óráig elzárható az útja, de felemészt, elmos, ellágyít mindent, ami az útjába áll, képes a legkeményebb anyagon is átjutni. Nem szeretnék az ellenséged lenni – közvetítette gondolatát a tó felé, ahová csupán a lába hegyét merte belógatni, készenlétben tartva a szárnyait, ha mégis megbillentené valami.

Csarija furcsa dolgokat vett észre magán, egészen más szemmel látta, ha egyáltalán látta a világot. Céltalanul szálldosott órák óta, s bár a szokásos reggeli kacsintást észrevette, még Sugárka közeledését is elhárította, vagyis úgy nagy általában nem volt kedve az égvilágon semmihez. Még a régen várt tavasz bátortalan jelei és az emberek is hidegen hagyták. Amolyan nagyon nem jó állapotban leledzett, pár lapos pillantás, ez volt minden, amit ki tudott préselni magából minden erőfeszítés nélkül. Mi van velem? Mi ütött belém? – kérdezte magától időnként, de aztán gyorsan visszasüppedt a kényelmes egykedvűségbe. Még a szárnyait is nehezére esett teljesen kinyitni, ebből adódóan aztán meglehetősen összevissza cikázgatott, amin máskor nevetett volna, de most nem találta viccesnek. Most semmi nem volt vicces, sem bosszantó, sem szomorú, minden csak úgy volt, bele a vak világba. Így is jó – gondolta –, sőt, így a legjobb. Most jó alaposan megvédem magam. Ha semmi nem hat rám, akkor semmi baj nem érhet. Kizárom a mindent, elvagyogatok én magamban is – nyugtázta, és odatelepedett a fűzfa ágai közé, közel a törzséhez, hogy a széllel se érintkezzen. Nincs nekem szükségem senkire és semmire, így legfeljebb csak magammal kell jóban lennem.

Elbűvölte a széltől fodrozódó hullámok mozgása, a kékeszöld szépség, melyből ha kimert egy tenyérnyit, egészen más hatást keltett. Örökös kettősség érződött benne, s ha meg kellene fogalmazni, mi az a tulajdonság, mely a víz egyetlen formájára sem jellemző, hát bizony törni kellett volna a fejét becsülettel, hogy kitalálja. Egy fújással felborzolod, de ha ő támad, legyőzhetetlen. Befogad és kivet, rád simul és elillan, életet ad és vesz el, lágy, és mégis hatalmas erő, hol ragyog, hol fakó, éltető nedű és méreg is lehet, a föld mélye felé tart, de fel is tör belőle, szóval, szinte felsorolhatatlan az a sok egymással ellentétben álló állítás, mely mind, mind a vizet jellemzi. Mi lehet a titka? – tanakodott magában, míg tekintete az előbb még felszínen lebegő levélkét kereste. Vajon kiismerheti valaha valaki egyáltalán?

Hűvös a hajnal – gondolta, ahogy a tó felől érkező szellő megmozgatta a szárnyát. Szeretnék egyszer veled beszélgetni! – sugározta a víz felé. Szeretném megérteni, hogy tudsz örök ellentétek között létezni úgy, hogy árad belőled a harmónia.

A felkelő nap sugarai ezerszínű lánggal borították be a tavat, Sugárka kacsintása tükröződött a felszínről, s ettől Csarijának máris jobb kedve lett. Hiába, ha elkapta a merengés, mindig valami enyhe szomorúság fogta el. Még szerencse, hogy volt, aki visszabillentette az életbe, ahol alapvetően minden olyan kerek. Az ellentétekkel együtt.

Olyan mélyen magába fordult, hogy belső énje – már kissé szűkösnek találva eddigi megszokott helyét – rosszalló pillantásokat vetett mindenfelé, és úgy döntött, tennie kell valamit, mert szinte elviselhetetlennek érezte ezt a zsúfoltságot.

– Szedd már össze magad! – igyekezett felrázni a tünde tudatát. – Menj innen! Ez itt az én helyem, hallod?!

Csarija észlelte a belülről kifelé jövő jeleket, tudata nyűgösen mászott vissza a való világba, de legalább kimászott, s ettől végre felfogta, hogy valami baj van. Felismerve a képtelen helyzetet, azonnal fel is röppent, hogy megkeresse a küldőt, aki ennyire nem akar a világ része lenni.

Hogy juthat ilyen az eszébe?! – mérgelődött magára találva. Ha becsukom a szemem, és még levegőt sem veszek, akkor is beletartozom a nagy közösbe, ez ellen nem lehet védekezni! – morgolódott tovább egy feltűnően forgalmas hely fölé érve, s tekintete azonnal az alatta kavargó embertömeget pásztázta. Hirtelen érte el az érzelemsugár, lejjebb ereszkedve meg is látta a küldőt, ha ezt egyáltalán küldésnek lehet nevezni. Nem, ez nem kisugárzás volt, ez inkább csak kiszivárgott, nem volt benne semmi akaratlagos, látszott a fiún, hogy esze ágában sem volt segítségért folyamodni. Csarija elgondolkodva nézte, ahogy fejét lehajtva ücsörgött a padon, kamaszos, hosszú karjai ernyedten pihentek a térdein, bakancsa hegyére meredve gondosan kerülte a körülötte sürgő-forgó emberek tekintetét.

A hely érdekesnek tűnt. Csarija máskor biztosan felfedezőútra indult volna, hogy kiderítse, mi célból jönnek-mennek itt az emberek, mi mindent cipelnek kilépve az egyik ajtón, belépve a másikon, miután kíváncsian nézegették a furcsán nagy ablakokat, de most nem tehette, a küldőn látszott, hogy segítségre szorul. A fiú arca elé ereszkedve mélyen a szemébe nézett, kereste a lelket, hogy kapcsolatba lépjen vele, de a lélek nem mutatkozott. Úgy látszott, neki sem volt kedve semmihez, főleg nem ahhoz, hogy kifelé kandikáljon.

Várj csak! Majd adok én neked! – tettrekészkedett. Ne hidd, hogy kifogsz rajtam! – dohogott magában, és már tudta is, mit tegyen, hogy előcsalogassa a befelé fordulásba merevedett lelket. Magamra vonom a figyelmét, és amikor kinéz, majd jól megkérdezem, hogy miért fordít hátat mindenkinek – ravaszkodott, és nekilátott az előkészületeknek.

Tündeköpenyét a fiú karjára dobta, fátylát csábosan maga köré kerítette, és hajszalagjait felborzolva, csípőjét ide-oda ringatva kezdett bele a tündérek hagyományos szellőtáncába. Kis teste mint gyenge fűszál hajlongott a fiú szeme előtt, szikraöve, mozdulataival teljes harmóniában, csillogó szikraszalagként keringett körülötte. Elbűvölő volt, olyan szépség, aminek biztosan nem tudott volna ellenállni egyetlen lélek sem, kivéve persze a fiú háttal álldogáló lelkét. Rendben, ha nem vagy hajlandó kinézni, kénytelen vagyok más módszerhez folyamodni – gondolta morózusan, és azonnal bősz fejtörésbe kezdett, hogy kitalálja a mást.  Ahhoz még túl fiatal, hogy kirángassam belőle a lelkét, a tündeszabály szerint pedig csak nagy veszély esetén szabad belemennem – töprengett. Talán, ha… Ez az! – villanyozódott fel az új ötlet hatására, és fátylát a fiú feje fölé tartva, szeme sugarát a fiúba mélyesztve, átvilágította a kamasz egész testét.

Az önbizalmat kereste, kutatta mindenfelé, de így kívülről bizony nem volt könnyű megtalálni. Szerencsére maradt még benne egy darabka, bár rendesen elbújt, épphogy sikerült észrevennie, olyan hajszálvékonyra sorvadt.

– Szia, Csarija vagyok, a tünde! – szólította meg a soványka önbizalmat. – Segítenél nekem?

Az önbizalom kíváncsian emelte fel a fejét, nem tudta, honnan hallja a hangot, de olyan érzése volt, hogy őt szólítják.

– Nekem szóltál? – kérdezte félszegen.

Vélemények

"Elolvastam a Tündemese könyvet. Mese és valóság. Feltölt, elvarázsol, megérint. Megmosolyogtat és sírásra késztet. Csoda könyv gyermekeknek, gyermeklelkű felnőtteknek egyaránt. Köszönöm, hogy megírtad és elolvashattam.”
Szajkó Angelika
"Lányunokám ezt kapta tőlem karácsonyra, imádja.”
Troják Attiláné Irénke
"Ez nagyon megható történet volt a végére. Megkönnyeztem én is. Igen ez hiányzik nekem is az életből, a segítőszándék, az egymásra figyelés, a szeretet, a jó beszélgetések.”
Kolozsvári Tibor
"Az volt az első gondolatom, hogy minden nap, mielőtt valóban elkezdődne a napunk, el kellene olvasnunk az egyik történetet, és azt az érzést magunkkal vinni a nap folyamán. Bármikor előhívhatjuk az emlékünkből. Csak nézünk, és elfelejtettünk látni. Fedezzük fel, hogy milyen szerencsések vagyunk, és próbáljunk meg mi is másoknak örömet csempészni az életébe! Szívesen olvasnék további történeteket Csarijáról. Szerintem akad még bőven tennivaló.”
Lakatos Lilla Fatime
"Nahát! Bőgve olvastam végig. Csoda, hatalmas összetartás, segítség. Sajnos hiányzik a mai emberi viselkedésből. Nagyon köszönöm, hogy olvashattam Csarija bátor, önzetlen történetét. Sajnálom, hogy nincs tovább. Köszönöm.”
Kovácsné Júlia
"Nagyon szépen köszönöm. Csodálatos minden sora.”
Krajczár Emese
"Időtálló abszolút!”
Eszterhai Mónika
"Nagyon szép és tanulságos írás. A segítség, az mindig elfér bármelyik háznál.”
Tóth Imre
"Sokan vagyunk felnőttek, akik szeretik a mesét. Újra éljük gyermeki álmainkat, a mese varázsa csodálatos világokba repít. És Te gyönyörű mesével ajándékozol meg minket. Eltöprengtető, elgondolkodtató történetek. Olyan szemszögből láttatod a világot, ami néha meglep. Én még erről az oldalról nem láttam, nem figyeltem fel rá. Köszönet érte!”
Balogh Tiborné
"Gyerekkorom óta álmodozom róla, hogy különleges képességgel rendelkezem. Sokszor érzem kívülállónak magam. Szeretem a szép és jó dolgokat, taszítanak a rossz dolgok. Tisztán látom körülöttem a világ milyenségét. Korom ellenére fiatalabbnak érzem magam, mint eddigi életem során bármikor. Engem nagyon megfogott ez a Tündemese!”
Réderné Vera